Anh chị giúp em môn kế toán quản trị F2 với ạ

  • Thread starter caubengungoc_01
  • Ngày gửi
caubengungoc_01

caubengungoc_01

Sơ cấp
3/4/22
1
0
1
21
The standard cost per unit of one of The Gift Label’s products is provided below:
Budgeted production and sales for February are 2,000 units selling for £70 each. Annual budgeted fixed overheads are £336,000 incurred evenly each month.

Actual results for February are as follows:

2,100 units were made and sold at a price that was 10% less than the budget. The cost of material was £22,680 and there was a favourable usage variance of 0.5kg per unit because better quality material was used. Labor worked 2,058 hours and labor rate increased to £16 beginning February. Variable and fixed overheads were £15,435 and £24,300 respectively.

Complete the table below to generate the opening statement for February:

Make one entry (favourable or adverse) for each variance and enter a zero or dash in the other column.

Enter the net total of favourable variance (positive number) or adverse variance (negative number) in the final column.

1648958713135.png

Em chào anh chị ạ! Em có bài tập được giao về môn kế toán quản trị nhưng chưa có hướng giải. Mong anh chị giúp đỡ em hướng giải bài này với ạ. Em cảm ơn anh chị rất nhiều.
 
Học kế toán online cùng Webketoan

Xem nhiều